Aktuálně‎ > ‎

Pozvánka na "Setkání u lípy"19.10.

přidáno: 12. 10. 2018 7:19, autor: Základní škola Zbytiny   [ aktualizováno 19. 10. 2018 2:53 ]

Na fotografie ze "Setkání u lípy se můžete podívat kliknutím na fotografii níže
https://photos.app.goo.gl/xHmiPy644maYgf73A
Lípa srdčitá je národním stromem, 
nejvíce výsadeb probíhalo na výročí republiky

Lípa srdčitá je národním stromem, nejvíce výsadeb probíhalo na výročí republiky image not found

Tento krásný a mohutný strom se stal národním stromem. Lípa se stala pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek.

 Lípy svobody, jsou dřeviny, které byly vysazeny na počest vzniku Československé republiky, ale i samostatné České republiky. Obecně jsou nazývány stromy republiky. Zároveň to jsou stromy, které připomínají naši národní svobodu či demokracii. Nejvíce výsadeb proběhlo v říjnu 1919 k prvnímu výročí vzniku republiky, k 10. výročí ČSR v roce 1928 a rovněž k 50. výročí ČSR v roce 1968. Další stromy byly vysazeny zejména při kulatých výročích.
Sázení bylo většinou spojeno s oslavami, které měly své čestné hosty, proslovy i verše. Mnohdy nechyběly školní děti.

 

V době květu tento strom na sebe upoutá svou omamnou vůní, stává se z něho nádherný strom. Bohužel pro alergiky nastává období pekla ☹. Tento strom, roste pomalu a dlouho, dosahuje vysokého věku. Lípa se dožívá stáří až 1 000 let. V České republice jsou původní jen dva druhy: lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata). Tyto dva druhy se někdy navzájem kříží a dají se stěží rozeznat. Léčivé účinky těchto líp jsou zcela rovnocenné, tak je docela jedno, kterou lípu si nasbíráte.

Lipový květ patří mezi nejpopulárnější rostlinné léčivo.  Můžete si ho sami nasbírat nebo klidně koupit. Správný čas sklizně je tehdy, když se květy teprve začínají otevírat a většina z nich je v pupenech. Lipový čaj je známým lékem proti chřipce. Bez lípy si těžko představíme léčbu nachlazení, horečky. Lipový čaj vyvolává pocení, snižuje teplotu a léčí průdušky. Přitom ředí krev, přičemž působí preventivně proti angíně pectoris, infarktu, zápalu plic a doporučuji ji pro lidi, kteří stále spěchají a hrozí jim přepracovanost.  Lipový čaj je dobré pít preventivně a dlouhodobě, a hlavně je výborný pro děti. Zvláštní účinek má výluh z pupenů – gemmoterapie, jeho působení prokazuje uklidňující účinek na nervovou soustavu, zejména u dětí. Celkově zklidňuje a uvolňuje. Napomáhá při nevolnosti v dopravních prostředcích.

Víte, že:

...v Česku máme nyní 1850 památných lip, což je téměř polovina ze všech vyhlášených stromů?

... Lípa je posvátným stromem Slovanů. Ve středověku sloužila při tajemných obřadech vyhánění ďábla z těla.

.. tento strom má výborné světlé měkké dřevo, z něhož se vyrábějí hudební nástroje.

... Lípa srdčitá se dožívá v porostech 150 let, samostatně až 400 let, výjimečně i více. Například tzv. Žeberská lípa okolo 700 let. Lípa velkolistá dosahuje ještě vyššího věku, v porostech kolem 200 let, jako solitér až 1000 let.

... nejvýše se u nás vyskytuje Lípa velkolistá v Hrubém Jeseníku okolo 1200 metrů nad mořem.

... Lípy republiky jsou živými památníky a zároveň jedinečným symbolem připomínající naše národní dějiny.V latině se označuje jako lignum sanctum, což v překladu znamená svaté dřevo. Jsou z něj vyřezané mnohé slavné oltáře. Podle lidových pověr, kdo usne pod lípou, bude unesen do říše pohádek☺.

 

Obecný popis: Lípa malolistá - srdčitá je statný opadavý listnatý strom s košatou, vysoko klenutou korunou, který dorůstá 30 a více metrů. Kvete od června do července.

Používaná část: Květ, pupen

Způsob použití: Květy se používají ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Velmi účinnou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie.


Převzato z : https://www.ihranice.cz/554/lipa-srdcita-je-narodnim-stromem-nejvice-vysadeb-probihalo-na-vyroci-republiky 

Comments