svatý Martin 11.11.2019

přidáno: 11. 11. 2019 5:50, autor: Základní škola Zbytiny

Je pondělí, 11. 11. 2019 a po obědě jsme se opět sešli s paní učitelkou Jitkou Novákovou, abychom si připomněli významný den v kalendáři. Svátek má Martin a děti si v naší škole již každoročně připomínají dávnou pověst o svatém Martinovi. Jak to udělat, aby příběh pochopili malí i velcí? Jitka si s tím poradila jako vždy skvěle. Do příběhu, který dětem vyprávěla, zapojila vnímání více smysly a děti si odnesly hluboký prožitek. Zprvu se děti předvedly v celé své kráse. Někdo si nesl plnou náruč materiálu, někdo utiskoval souseda s jeho stavbou domu. Jiný se neprůbojně krčil v koutku a čekal, jestli ho kamarád pustí k sobě. Na konci však většina dětí pochopila smysl Jitčiných slov a v ukázce je dobře slyšet, jak se děti dokáží rozdělit a domluvit: „Co je pro jednoho málo, může být pro druhého více, moc. Někdy i malá pomoc může pro druhého hodně znamenat. To bych nám moc přála, abychom se začali dívat kolem sebe a začali jsme dělat drobné skutky lásky. Dělat třeba i drobné věci, které ale mohou pro druhé hodně znamenat. Začněme každý z nás něčím malým mezi sebou. Třeba tak, že když má někdo moc, tak z toho půlku dá.“

Jitko, moc ti děkujeme za společný prožitek! Petra S. a kolektiv